Як тільки з’являються проблеми з електроенергією, відразу актуальним стає питання про те, що таке генератор електрики? Це пристрій, основною властивістю якого є конвертація механічної енергії в електричну. Генератор сам по собі не створює енергію, а лише працює відповідно до принципу електромагнітної індукції. Хоч принцип роботи особливо не відрізняється, конструктивне і технічне виконання генераторів ділить їх на кілька найбільш поширених видів.
Найбільш затребуваними є наступні типи електрогенераторів:
- бензинові;
- дизельні;
- газові.
Моделі даного типу, як правило, не відрізняються великими потужностями, а тому використовуються в основному для локального і недовгострокового застосування. Це може бути аварійне електропостачання невеликої дачі або заміського будинку, ремонтні та будівельні роботи на об’єктах, віддалених від лінії електропередач. Для використання в якості повноцінного і самостійного джерела електроенергії краще використовувати інший тип генератора, адже знайти модель бензинового генератора з потужністю понад 20 кВт досить важко.
Генератори, для яких паливом служить дизель володіють більш широким діапазоном потужностей та можуть використовуватися як для побутового, так і для промислового застосування. Можна знайти моделі від 2кВт до 3МВт, що дозволяє підібрати генератор виходячи зі своїх потреб. Сучасні ДГУ відрізняються не тільки високою продуктивністю, але і такими перевагами, як низький рівень шуму, більш економна витрата палива і зведена до мінімуму кількість шкідливих продуктів згоряння, які потрапляють у навколишнє середовище.
Газові генератори
Як і дизельні, у таких генераторів передбачений широкий модельний ряд, якщо вибирати за потужністю, яка може варіюватися від 20кВт до 2 МВт. Але використання таких генераторів здебільшого приходиться на промислову сферу. Вони володіють великою, в порівнянні з дизельними, витратою палива. І крім усього для використання таких генератором в приміщенні необхідно передбачити примусову систему вентиляції з відведенням переробленого газу з приміщення.
Незважаючи на це, газові генератори залишаються більш довговічними, адже газ як паливо не викликає корозії металевих складових генератора, а при його згорянні двигун зношується повільніше завдяки тому, що не відбувається утворення твердих продуктів згоряння.
Класифікувати генераторні установки можна не тільки за типом палива, на якому вони працюють. Конструктивно вони також можуть відрізняться і бути:
- стаціонарними (використовуються як правило на виробництвах, де немає необхідності постійно змінювати положення генератора);
- пересувними (підходять для побутового використання, а також при ремонтних і будівельних роботах з виїздом на об’єкт);
- відкриті (володіють більш високим рівнем шуму і не захищені від зовнішнього середовища, тому не підійдуть для виробничих приміщень з підвищеною вологістю і вмістом пилу в повітрі);
- в контейнері (в основному виробничі моделі);
- з шумозахисних кожухом (дуже зручні для домашнього використання завдяки придушенню шуму при роботі генератора).
Незалежно від моделі, кожен електричний генератор має ряд компонентів, без яких неможлива його робота. До них відносяться:
- Двигун. Це безпосереднє джерело механічної енергії, яка незабаром і перетворюється в електричну. Може працювати на різних видах палива: бензин, дизель, газ.
- Синхронний генератор (або ж генератор змінного струму). Відповідає за перетворення механічної енергії, яка передається від двигуна, забезпечуючи споживачів електричною потужністю.
- Система подачі палива. Необхідно для подачі палива від паливного бака, який може розміщуватися як зовні (для промислових генераторів), так і у верхній частині корпусу (для мінігенераторов), до двигуна і назад.
- Регулятор напруги. Або AVR – компонент, який допомагає регулювати напругу на виході генератора.
- Регулятор випуску і охолодження двигуна. Вступає в силу після перенагрівання генератора, зокрема двигуна.
- Система мастила. Мастило рухомих елементів запобігає їх швидкому зношуванню.
- Зарядний пристрій. Для зарядки акумулятора.
- Панель управління. Для управління пристроєм. Візуально відрізняється у кожного модельного ряду.
- Каркас. Корпус потрібен для підтримки всіх елементів разом, може бути відкритим, закритим, а також з використанням кожуха для зменшення шуму.
Генератор являє собою набір великої кількості компонентів, робота яких в сумі дає можливість використовувати пристрій в якості основного або резервного джерела живлення.