Купівля генератора – важливе і не дуже бюджетне рішення, тому необхідно з усією відповідальність поставитися до вибору його характеристик, виробника, серії і т.д. Ключовим параметром при виборі генератора є його потужність. Від цього залежить не тільки те, наскільки довго і якісно прослужить сам генератор, але також техніка та електрообладнання, які до нього підключаються.
Як вибрати потужність генератора?
В побутових цілях, де потужність приладів не досягає великих значень, можна обмежитися вибором малопотужного бензинового генератора, який відмінно підходить в якості резервного джерела живлення, що використовується лише кілька разів на рік. Але на підприємствах і в промисловості, а також при постійному використанні генератора, як додаткового засобу електроживлення, варто звернути увагу на дизельні моделі.
На відміну від бензинового генератора, потужність якого, як правило, незначна і варіюється в діапазоні від 0.2 до 16 кВт, дизельні електростанції працюють на середніх і великих потужностях. Розглянемо порядок дій при виборі потужності генератора.
Класифікація обладнання
Спочатку необхідно визначиться з типом обладнання і приладів, які будуть живитися від генератора. Вони можуть бути активними і індуктивними. До активних відносяться прилади без власного електродвигуна (від лампочки до телевізора), а до індуктивних, власне, навпаки – обладнання з будь-яким типом електродвигуна (від побутового кондиціонера до промислового насоса). Різні типи приладів вимагають різних підходів в прорахунку потужності генератора, до якого вони будуть підключені. Активні прилади не відрізняються великою стартовою потужністю, а тому Вам буде досить підсумувати їх потужність і додати до отриманого значення 15-20%. З індуктивними все буде складніше, до цього типу належать прилади та обладнання з високими пусковими струмами, які можуть приблизно в 3 рази перевищувати номінальне значення, а тому вимагають великої разової пускової потужності. Відповідно, і потужність генератора повинна в три рази перевищувати сумарну потужність його споживачів.
Зовнішні впливи
Крім вибору генератора і його потужності по типу пристроїв, що підключаються, необхідно врахувати і кліматичні фактори, що впливають на генераторну установку. Потужність генератора, яку він віддає, буде менше, якщо встановити його на висоті значно над рівнем моря, в приміщенні з підвищеною температурою або великим вмістом вологи в повітрі.
Експлуатаційні моменти
Впливати на споживану потужність може безліч факторів – від навантаження в різних робочих режимах до «пробігу». Так, обладнання з двигуном, що був в експлуатації кілька років, може мати зовсім інші характеристики в порівнянні з аналогічною новою моделлю. Багато деталей двигунів піддаються зносу, збільшується опір на протікаючий струм, а значить двигун буде споживати більше потужності. Після того, як Ви розрахували необхідну потужність, краще додати до неї ще близько 20%, як поправку на різні непередбачені фактори такі, як великі пускові струми, знос двигуна або умови навколишнього середовища, щоб упевнитися, що потужності генератора гарантовано вистачить.
Дизельні генератори хоч і відносяться до більш високої цінової категорії, в порівнянні з бензиновими, вони мають більш широкий спектр застосування: підходять для регулярного домашнього використання, експлуатуються при проведенні будівельних та ремонтно-виїзних робіт, а також забезпечують електроенергією промислове обладнання з характерними великими навантаженнями.